k ochraně klimatu může přispět každý z nás

Mýty a omyly kolem třídění odpadu

Papír, sklo, plasty či nápojové kartony, to vše zvládne většina obyvatel Česka bez problémů roztřídit. Kam ale se s nepotřebnou elektronikou? Je třeba z plastových lahví odstranit víčka a z papírů kancelářské sponky? Kam vyhodit dětské pleny? Třídění někdy není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá, a koluje o něm množství mýtů.

Odpad musí být dokonale čistý

Jeden z velkých mýtů a dost častých argumentů netřídičů. Do nádoby na plast můžete s klidem vhodit mikrotenový pytlík, obaly CD disků, plastové tašky nebo fólie.

Obálka s okýnkem patří do směsného odpadu

Ejhle chyba! Protože se pak dotřiďuje odpad na linkách, zaměstnanci provozu si s tímto úkolem hravě poradí. Nebo můžete i vy, pokud byste jim chtěli ušetřit práci. A vyseparovat na dva produkty – papírovou obálku a plastové okénko. Jen z obálek s bublinkovou fólií plastový vnitřek vyndejte rovnou. Zabere to pár vteřin.

Polystyren do plastu nepatří

Opak je pravdou, právě polystyren do plastu velmi patří. Neplatí to pouze pro termoboxy a také stavební polystyren s pozůstatky omítky, ten odvezte do sběrného dvora. Je to totiž stavební odpad.

Drobné elektro patří do směsného odpadu

Kam vyhodit starý telefon, notebook, elektronickou hračku či žehličku? Do kontejneru na elektroodpad. Při rozkladu spotřebičů na skládce totiž dochází k úniku nebezpečných látek, naproti tomu spotřebiče vhozené do kontejnerů kontejnerů na elektroodpad putují přímo na speciální linku, kde se bezpečně rozeberou a až z 90 % zrecyklují. Do kontejnerů se vejdou spotřebiče do rozměrů 40 × 50 centimetrů, ty větší odvezte do sběrného dvora.

Pokud najdete na jakémkoli obalu symbol přeškrtnuté popelnice, tak to znamená jedné – dané zboží, hlavně léky a elektroodpad, do popelnic opravdu nepatří. Jsou zdrojem kontaminace vody či půdy. Léky vracejte do lékárny (a čtěte příbalový leták) a elektroodpad na sběrná místa.

Papír jako papír

Ruličky od toaletního papíru nebo papírové obaly od vajíček jsou sice vyrobeny z papíru, ale materiál byl už tolikrát recyklován, že další zpracování už není možné. Vyhoďte jej proto do směsného odpadu nebo do nádoby na bioodpad. Do klasické popelnice patří i posmrkané či jinak znečištěné papírové kapesníky, z čistě z hygienických důvodů. Totéž platí i pro dětské pleny.

Tuba od zubní pasty a obaly od brambůrků automaticky patří do plastů

Jen málokdo ví, že obaly od zubních past nejsou zcela plastové. V tubě se ukrývá vrstvička hliníku, a tak by neměla skončit v kontejneru na plasty, ale ve směsném odpadu. Dojedli jste poslední brambůrek a chystáte se obal vyhodit do žlutého kontejneru? Prohlédněte si vnitřní stranu obalu. Pokud je stříbrná, zpozorněte a zkontrolujte, zda má na obalu symbol trojúhelníku s číslem 5 a písmeny PP. Pokud ano, můžete jej bez obav vyhodit do plastů. Pokud ne, patří do směsného odpadu.

Zrcadlo je sklo

Rozbilo se vám zrcadlo? Na první pohled se zdá, že střepy patří do kontejneru na sklo, opak je ale pravdou. Stejně jako v případě obalu od zubní pasty totiž obsahuje vrstvu kovu, takže by mělo putovat do směsného odpadu nebo sběrného dvora.

Obaly od jídla lze vhodit, pouze pokud v nich nejsou zbytky jídla

Omyl, jediným nepřítelem je mastnota – proto je potřeba láhve od oleje nejprve pořádně vymýt vodou a saponátem. Poté i tato láhev může směle do kontejneru. Rozšířená je též fáma o nutnosti vymývání kelímků od jogurtů, margarínů či pomazánek. Plast se po dotřídění a rozdrcení pere, a přitom se zbaví zbytků potravin a nečistot. Zběžným vypláchnutím kelímku ale určitě nic nezkazíte.

Víčka se musí odšroubovat

Rozšířený mýtus, že plastové lahve je třeba před vhozením do plastů zbavit víček, je mylný. Uzávěry a etikety není nutné od lahví oddělovat, odstraňují se až následně při drcení a praní materiálu. Stejně tak není nezbytné odstraňovat z papírů kancelářské kovové svorky. V papírnách je z papíru vyndají magnetické separátory.

Zdroj: www.asekol.cz a www.samosebou.cz