k ochraně klimatu může přispět každý z nás

Faktaoklimatu.cz: nástroj k diskuzi ukotvené v datech

Komunikace s veřejností na téma ochrany klimatu se neobejde bez věrohodných a přitom srozumitelně podaných informací, které dokáží vytvořit protipól různým polopravdám, mýtům a leckdy i záměrně šířeným dezinformacím. Velmi záslužným počinem jsou v tomto ohledu internetové stránky Fakta o klimatu. Stojí za nimi malý tým brněnských akademiků, studentů, klimatologů a IT profesionálů.

„My jsme Fakta o klimatu spustili s ideou ulehčit práci nejen novinářům, ale vlastně všem lidem, kteří by chtěli vědět argumenty a je pro ně příliš náročné si sehnat data nebo je sehnat v češtině,“ vysvětluje spoluzakladatel webu Ondráš Přibyla z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Projekt vznikl proto, aby se pokusil změnit styl tuzemské debaty o změně klimatu, a to nejen v mediálním prostoru. „Naše grafy může využít v zásadě kdokoliv, kdo chce vést diskuzi, která je ukotvená v datech. Může si stáhnout konkrétní graf, podívat se na zdrojová data, ze kterých byl vytvořen, a přečíst si i vysvětlující komentář,“ dodává Přibyla.

Infografiky i různé studie

Zdrojem pro veřejně přístupné infografiky jsou data např. z NASA, ČHMÚ či Eurostatu. Prostřednictvím infografik se návštěvník webu dozví o vývoji koncentrace CO2 v atmosféře za posledních 800 000 let, přehledně se mu zobrazí pořadí členských zemí Evropské unie podle emisí skleníkových plynů nebo si prohlédne scénáře budoucího vývoje věnující se diskutovanému tématu „Proč je oteplení o více 1,5 stupně Celsia problém?“.

Nechybí ani aktualizovaný a průběžně doplňovaný výčet nejdůležitějších studií, článků a analýz, jež se týkají právě změny klimatu – a to vždy s vysvětlením, proč je studie důležitá a jaké jsou její hlavní závěry včetně dalších komentářů a poznámek.